Herend és a Forma-1

Ki ne emlékezne a tavalyi fiaskóra, amikor Lando Norris pezsgőzés közben törte el (véletlenül) a futamgyőztes Max Verstappen Herendi trófeáját a dobogón? A brit pilóta később elnézést kért, a díjat pedig újragyártották.

A 39. Forma-1-es Magyar Nagydíj dobogósai ismét Heredi trófeával gazdagodnak július 21-én, vasárnap. Nézzük, mit kell tudni az idei, immár ikonikussá vált porcelán díjakról!

A már megszokott
serlegváza formára neoklasszicista stílusú, amely az ókori vázák alakját követi, tükrükben szokás szerint a Hungaroring pálya sziluettje vehető ki.

Ami újdonság, az a minden évben megújuló
dekoráció. A minta alapjául 2024-ben egy távol-keleti Herendi dekor szolgál, ami a Császári bazsarózsa (“Pivoine impériale”) nevet viseli. A trófeák testét bézs alapszín (ún. fond) borítja, rajta stilizált zöld rózsát láthatunk, növényi ornamentikával (indákkal és levelekkel).

A konstruktőri
dísztál különlegessége a szélén látható áttört szegély, amely porceláncsipke egy speciális Herendi technika. A szegélyen a magyar lobogó piros – fehér – zöld színei köszönnek vissza.

Közös jellemzőjük, hogy mind a vázákat, mind a dísztálat 18 karátos matt arannyal díszítik a herendi manufaktúrában, ahol
mesterfestők dekorálják őket. Összértékük több tízmillió forintra tehető.

A trófeák elkészítési ideje mintegy hat hónapot ölel fel, a vázák három méretben készülnek a helyezések szerint. Természetesen minden Herendi porcelán díj egyedi tervezésű remekmű.

Ha pedig kíváncsiak vagyunk, mennyire aprólékos munkáról van szó, az alábbi rövid videót ajánlom:

Kevesen tudják, hogy Herenden nem csak Forma-1-es trófeák készülnek. A porcelánmanufaktúra olyan illusztris események hivatalos díjszállító partnere, mint a Nemzeti Vágta, ahol a győztesnek egy Herendi Hadik-huszár szobor jár, a balatoni Kékszalag vitorlásverseny, vagy a balatonfüredi Anna-bál, ahol a legszebb hölgyek díja egy Herendi porcelánszív nyaklánc.

A Forma-1-es Magyar Nagydíjak történetét végigkísérik a porcelánok. Az első trófeákat még a
Hollóházi Porcelán Manufaktúra készítette, kisebb megszakításokkal 1995-ig. A legelső, 1986-os Magyar Nagydíj vázáját maga Szász Endre tervezte!

Szerző: Varga Tünde
📸 hungaroring.hu

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ, amik segítik az oldal működését és jobb felhasználói élményt nyújtanak. További információkért olvasd el az Adatkezelési tájékozatót.