Szecesszió és Art deco: két meghatározó stílus a XX. századból 

A múlt század olyan új hullámokat hozott, mint az ipari formatervezés (design), vagy a Bauhaus. Ekkor virágzik az iparművészet, lássuk erre két korszak példáit.

A szecesszió világraszóló hatását jól kifejezi, hogy területenként más-más néven lett ismert: a németeknél "fiatal stílus" (Jugendstil), az olaszoknál egy műtárgyakat áruló cég neve után "Liberty stílus" (Stile Liberty), vagy "virágos stílus" (Stile Florale), a franciáknál "új művészet" (Art Nouveau), Spanyolországban "modern stílus" (Modernismo). Az Egyesült Államokban gyakran nevezik Tiffany-stílusnak, Louis Comfort Tiffany után. A szecesszió hatása (rövid élettartama ellenére) napjainkban is érezhető.

A szecesszió kivonulást, elkülönülést jelent a historizmus és az azt magában foglaló “neo-stílusok” ellenpólusaként. Az 1800-as évek végén jelenik meg először az igény egy új világkép megteremtésére, mely a századforduló jellegzetes összművészeti (képző- iparművészeti, építészeti, valamint irodalmi) irányzata lesz. 

A szecesszió bár nem tekinthető egységes stílusnak, az iparművészetben kiterjedt az ötvös-, üveg-, kerámia-, textil- és bútorművészetre is. A legeklatánsabb magyar példák Kozma Lajos bútorai és a
Zsolnay-kerámiák, melyek sok esetben népművészeti hatásokat mutatnak.

A máig megunhatatlan art deco az, amit az első művészeti világstílusnak tekinthetünk. Nevét (“art décoratif” = díszítőművészet francia kifejezés rövidítése) művészettörténészek alkotják meg, utólag. Hatása az élet minden területére kiterjedt. A szecesszió organikus és kígyózó motívumaival ellentétben geometrikus formák és letisztultság jellemzi.

A szecessziót követő életérzés az 1920-as, 1930-as évek modern korát tükrözi az elpolgáriasodott világ és az iparosodás következményeként. Ahogy a szecesszió, úgy az art deco sem volt egységes irányzat, inkább különböző stílusok összessége, melyre az egzotikum, az addig idegennek számító anyagok (​​ébenfa, elefántcsont, bakelit) és a luxus voltak a legnagyobb hatással. A magyar art deco kiemelkedő alkotó
i Gádor István és Gorka Géza. Tipikusan hétköznapi art deco példák az Oscar-szobor, vagy a Rolls Royce embléma (“Spirit of Ecstasy”).

A Magyar Nemzeti Galéria 2022-ben rendezett átfogó
kiállítást a hazai art deco korszakról, az Iparművészeti Múzeum kiváló gyűjteményéből.

Saját, helyszínen készült fotóim egy kis betekintést nyújtanak azok számára, akik lemaradtak az eseményről. 

Szerző: Varga Tünde
📸
a szerző saját fotói és pixabay

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ, amik segítik az oldal működését és jobb felhasználói élményt nyújtanak. További információkért olvasd el az Adatkezelési tájékozatót.