Beszéljünk a ritkaságokról. Mert mindenki valami különlegesre vágyik!
Az internetes piactereken külön kategóriákban hirdetik a ritka darabokat, legyen az bélyeg, érem, vagy akár egy Zsolnay tárgy.
Ugyanakkor érdemes tisztában lenni azzal, hogy nem csak egy műtárgy képviselhet kiemelkedő értéket, amennyiben ténylegesen ritka. Ma már a hétköznapi, trendinek számító tárgyak, mint a Lego, különböző képregények, sport-, videójátékos és filmes kártyák is ritkaságszámba mennek és egyre keresettebbek (főleg a fiatalabb generáció körében).
A “gyűjtői darab” mellett a “ritkaság” a másik igen kedvelt hívószó, amivel a hirdetők előszeretettel vonzzák be az olykor gyanútlan érdeklődőket. De valójában miért számít ritkának egy tárgy? Nézzünk néhány meghatározó tényezőt! Ritkaság lehet szinte bármi:
- történeti vagy esztétikai értéke miatt
- alkotójának vagy egykori tulajdonosának jelentősége miatt
- kvalitása, bravúros technikája miatt
- művészettörténeti jelentősége miatt
És amire mindenki gondol: az a legjobb, ha kevés van belőlük, vagy legalábbis nem túl gyakoriak. Ami biztos, hogy ezek a tárgyak egy gyűjtemény kiemelt darabjai közé tartoznak.
A BÁV legújabb podcast részében ezt a témát járja körül Nagy Tamás műtárgyszakértő, galériavezető. A műsorban többek között megemlítik a Zsolnay Tiffany-sorozatát, mely darabok igazi ritkaságnak számítanak. A technika lényege, hogy Luis Comfort Tiffany (1848-1933) amerikai üvegművész gyöngyházfényű, színjátszó üvegeinek hatását érjék el. Ennek érdekében a többrétegű (transzparens és opak) eozinmázakat vonalas technikával díszítik.
Érdemes meghallgatni a teljes beszélgetést ide kattintva! Hétfőnként kerülnek fel új részek, mindenkinek ajánlom a sorozatot.
Szerző: Varga Tünde
📸 pixabay