Kortárs vagy modern?

A ‘kortárs’ definíciójában a szakemberek sem értenek egyet, hiszen lezáratlan korszakról beszélünk. Nehezen meghatározható fogalom, ami köznyelvi jelentéssel is bír, ráadásul nincsenek kőbe vésett stílusjegyei. 

Ami viszont vitán felül áll: a modern (nagyjából a 19. század végétől a 20. század végéig tartó időszak) nem egyenlő a kortárssal! A ‘modern’ kifejezést rendszerint arra használják, hogy az ilyen alkotásokat jól elkülönítsék a klasszikus művektől.

Ami közös a modernben és a kortársban, az a múlt hagyományaitól való elszakadás, a realista helyett absztraktabb ábrázolásmód, illetve a művészi szabadság kiteljesítése. Bizonyos kultúrákban az 1945 utáni művészetet (“contemporary art”) már kortársnak tekintik.

Kronológiailag a kortárs mindenképpen a modernizmus korszakát követi. A londoni Christie’s aukciósház 1998-ban vezette be új korszakolási módszerét, miszerint egy adott árverés előtt legfeljebb 20-25 évvel készült alkotásokat illethet meg a ‘kortárs’ jelző, az ezt megelőző művekre „háború utáni” (post-war) megnevezéssel utalnak. Ez a döntés arra a problémára kíván megoldást találni, amit az idő előrehaladása, vagyis a nézőpont folyamatos elmozdulása okoz.

Egy másik, művészettörténeti definiálás szerint a kortárs művek az aktuális korszellemet képviselik, mai problémákra reflektálnak. A kortárs művészetnek tehát bele kell illeszkednie a jelen kontextusába.

A ‘kortárs’ fogalmának harmadik, leggyakoribb értelmezése annak leegyszerűsítése  - az a személy, aki az adott korban, tehát ‘most’ él és alkot.

Következtetésképp elmondható, hogy a kifejezés értelmezése az interpretálótól, a mű befogadójától függ.

Az utóbbi években megfigyelhető trend, hogy globálisan felértékelődik a kortárs művészet, miközben a klasszikusok stagnálnak. Az itthoni piac ezt a változást is lassabban követi. A legnagyobb gond, hogy a közoktatás tananyagából hiányzik a 20. századi és a kortárs művészet, emiatt a társadalom jelentős része nem találkozik kortárs művekkel. Amikor ez mégis megtörténik, az sok esetben elidegenítő hatással bír.

A múzeumok és galériák sokat tesznek azért, hogy közelebb vigyék a kortárs művészetet az emberekhez könnyebben értelmezhető alkotások bemutatásával, amik befogadhatóak a művészetekhez kevésbé értők számára is.

(Forrás

Szerző: Varga Tünde
📸
pixabay

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ, amik segítik az oldal működését és jobb felhasználói élményt nyújtanak. További információkért olvasd el az Adatkezelési tájékozatót.