Nagyító alatt a hazai műgyűjtés

Mindenki gyűjtött már valamit életében. Én például matricákat, a húgom szalvétákat, a férjem matchboxokat. A birtoklási vágy már egészen korán kialakul és sokan nem is akarják (vagy tudják) elengedni.

Egy komoly gyűjtemény létrehozásához kifinomult ízlésre, „szemre” és szaktudásra van szükség. Vannak, akik a családi hagyományt folytatják, de mindenféle gyűjtői háttér nélkül is bele lehet kezdeni a műgyűjtésbe. 

Természetesen minden gyűjtőt személyes történet fűz a tulajdonában lévő műtárgyakhoz és nagyon valószínű, hogy tisztában van vele, mennyibe került, amikor megvette, és mennyit ér most a piacon. 

De vajon mi a műgyűjtés lélektana? Mi alapján gyűjt egy gyűjtő? A művészi érték vagy a ritkaság a fontosabb szempont? Ami biztos, az a relevancia a tárgyak között (egy gyűjteménybe nem kerülhet akármi!), illetve a specializáció, egy konkrét területre való összpontosítás. A gyűjtés célja pedig nagyon tág lehet: bemutatás, értékmegőrzés, befektetés vagy akár esztétikum.  

Egy gyűjtemény elaprózása általában nem megszokott és nem is célszerű, hiszen egy értékes kollekció egyben mindig nagyobb értékkel bír. Jó példa erre egy bélyeg-, érem- vagy akár porcelánbaba gyűjtemény. 

Mivel az árveréseken licitáló gyűjtők gyakran maradnak névtelenek, nézzünk néhány ellenpéldát! 

Az Iparművészeti Múzeum első főigazgatója, Ráth György maga is elismert gyűjtő volt. Műgyűjteményét a korszak egyik legjelentősebb polgári gyűjteményeként tartották számon, amiről saját szemünkkel is meggyőződhetünk, ha ellátogatunk a budapesti Ráth Görgy-villába. 

A Gyugyi-gyűjtemény mindenkinek ismerős lehet, aki érdeklődik a Zsolnay kerámiák iránt, vagy járt már Pécsett. Dr. Gyugyi László, Amerikában élő műgyűjtő kollekciójának darabjai a Zsolnay gyár aranykorának 40 évét átölelő (1870–1910) időszak termékei, amelyek három nagy korszakra oszthatók: a historizmus, a millennium és a szecesszió periódusaira. A tárgyak nagy része valaha világkiállításokra vagy külföldi piacra készült, egyedi darab. A 2010-ben nyílt kiállítás a Zsolnay-negyed ékköve és a világ egyik legjelentősebb Zsolnay-kollekciójaként tartják számon, jelenleg több, mint 700 darabból áll. 

Ajánlott irodalom: Csenkey Éva | Gyugyi László | Hárs Éva : Zsolnay aranykora - Gyugyi László gyűjteménye

A magyarországi műgyűjtés egyik legismertebb mai arca, Polgár Árpád üzletember (egykori galériatulajdonos) elsősorban óragyűjteményéről ismert. Második, bővített önéletrajzi kötete 2022-ben jelent meg, “Egy polgár sorsa” címmel.

A képek a budapesti Ráth Görgy-villában készültek.

Rippl-Rónai falikárpit a Ráth György-villában
Rippl-Rónai tányérok a Ráth György-villában
Üvegablakok a Ráth György-villában

Szerző: Varga Tünde
📸
a szerző saját fotói és pixabay

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ, amik segítik az oldal működését és jobb felhasználói élményt nyújtanak. További információkért olvasd el az Adatkezelési tájékozatót.