Ismerjünk meg azt a budapesti kerámiaüzemet, amelynek jelentősége ugyan kisebb, mint a pécsi Zsolnay-gyáré, de művészetileg nem kevésbé kiemelkedő a szerepe a hazai kerámiaiparban.
Fischer (Tóvárosi) Ignác (1840-1906)
A Herendi Porcelánmanufaktúrát felvirágoztató Fischer Mór unokaöccse Tatatóvároson született, ahol apjának kőedény gyára volt.
Nagybátyja herendi gyárában sajátította el a mesterséget, később porcelánfestő intézetet nyitott Budapesten, melyet majolikagyárrá fejlesztett. Eleinte keleties, az 1880-as évektől pedig magyaros motívumok felhasználásával készültek majolikái, melyek hazai, illetve külföldi kiállításon is kitüntetésben részesültek.
A díszedényeit beterítő pasztell dekorokat sok esetben aranyozás kontúrozza. A finomkerámia-gyár leginkább kancsóiról, csipkésen áttört táljairól lett híres.
A kerámiaiparban szerzett érdemeiért magyar nemességet kapott. Halála után a gyár fia, Fischer Emil tulajdonába került.
Fischer (Tóvárosi) Emil (1863-1937)
A Herenden, Tatán, Pesten is ismert keramikus család tagja, külföldi tanulmányutakon szerezte szakismereteit.
Kezdetben apja gyárában a külkereskedelmi ügyeket intézte, majd saját üzemet létesített Angyalföldön, melyben kőedény és majolika dísztárgyakat készítettek. A gyár fénykora az 1900-as és 1910-es évekre tehető. A szecesszió szellemében terveztek, itt dolgozott többek között a kor elismert festő- és iparművésze, Pálinkás Béla.
A posztimpresszionista festői stílus alkalmazása ebben az időszakban olyan művészeknek volt köszönhető, mint Horti Pál vagy Lakatos Artúr. A Fischer Emil-féle darabok közül a lüszteres fajanszok a legigényesebbek- technikai szempontból.
1915 és 1919 között a Hollóházi Kőedénygyár birtoklása érdekében gróf Károlyi Lászlóval társult, az Üteg utcai gyár berendezését Hollóházára szállították. Ez a társulás a világháború végével megszakadt. 1920-ban Budapesten a kőbányai Liget utcában létesített új gyárat. Ennek megszűnése után, 1929-től a Herendi Porcelángyár műszaki tanácsadója volt.
A BTM Kiscelli Múzeuma gyűjteményében több különleges díszkerámia is található, melyek a Fischer-gyárban készültek. Az üzemet végül legnagyobb hazai vetélytársa, a Zsolnay-gyár vette át.
Szerző: Varga Tünde
📸 gyujtemeny.imm.hu