A műkereskedelem titokzatos világa

“A műtárgypiac egy zárt világ”- ezt gondolják a laikusok. Vajon tényleg így van?

Eszmei értéke van”, “felbecsülhetetlen”, halljuk sokszor. Pótolhatatlan műtárgyakra értendő kifejezések ezek. Olyan esetekben használjuk őket, amikor tényleges, pénzben mérhető ára nincs egy egyedülálló (muzeális) darabnak.

De mitől lesz értékesebb egy adott tárgy egy másiknál? Ilyen esetekben rendszeresen előkerül egy varázsszó (ami a bizalom alapja a műkereskedelemben), ez pedig nem más, mint a
proveniencia, vagyis a tulajdonosi múlt visszakövethetősége.

Abban az esetben, ha
hitelesíteni tudunk egy olyan tárgyat, aminek valamiért lenyűgöző története van - például jelentős korábbi tulajdonosok vagy kiállításokon való részvétel miatt-, annak az ára megsokszorozódhat a piacon, egyfajta hozzáadott értéket képviselve.

Jó példa erre az, hogy 2023-ban a Nagyházi Galéria és Aukciósház elárverezte a főleg néprajzi tárgyakból álló Alexander Brody-gyűjteményt. A katalógus
itt megtekinthető.  

Az sem elhanyagolható szempont, hogy egy híres személyhez köthető, ismert gyűjteményből származó tárgynak biztosabb az
eredetisége. A műtárgyak hamisítása sajnos egy nagyon is valós jelenség, ami igen régóta jelen van. A hamis tárgyak kiszűrését képzéseken oktatják és bármilyen kényes is, megkerülhetetlen témának számít a szakértők között.

A tárgyak
előéletének felkutatása mindig izgalmas vállalkozás. Milyen utat járt be, mielőtt a jelenlegi tulajdonosához került? Szerepelt-e már árverésen, esetleg elválasztották-e egy másik műtárgytól?

Egy régiség értéke természetesen sok, egyéb tényezőn is múlik, pl. egyedi darabról van-e szó, milyen kvalitású, méretű, állapotú, ki az alkotója, nemesek-e a felhasznált anyagok, divatos-e. Utóbbira jó ellenpéldák a szőnyegek és bútorok, hiszen keresletük nem véletlenül esett vissza az utóbbi időben: a mai lakások enteriőrjeibe nehezen beilleszthető tárgyakról van szó.

Akit komolyabban érdekel ez a varázslatos világ, annak kötelező legalább egyszer felkeresnie a budapesti régiségkereskedés ütőerét, a
Falk Miksa utcát, ahol néhány száz méteren egymást érik az antikvitások. 

Szerző: Varga Tünde
📸
pixabay

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ, amik segítik az oldal működését és jobb felhasználói élményt nyújtanak. További információkért olvasd el az Adatkezelési tájékozatót.